Vodja: Anita Dernovšek
V šolskem letu 2015/16 bo že desetič potekal nacionalni projekt RASTEM S KNJIGO, ki ga vodi Javna agencija za knjigo RS v sodelovanju z Ministrstvom za kulturo, Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, Združenjem splošnih knjižnic, Zavodom RS za šolstvo, Društvom šolskih knjižničarjev in Društvom pisatelje ter splošnimi in osnovnošolskimi knjižnicami.
Sedmošolci iz vse države dobijo v najbližji splošni knjižnici v dar knjigo.
Naša šola projekt izpelje v sodelovanju s knjižnico Šentvid, kamor bomo tudi v šolskem letu 2015/16 peljali vsakega od treh oddelkov.
V ta namen bom imela z vsakim oddelkom sedmošolcev 2 uri knjižnične vzgoje, kjer jih bom pripravila na obisk knjižnice Šentvid. Pri urah jim bom predstavila projekt Rastem s knjigo, nato pa bomo obdelali razlike med šolsko in splošno knjižnico in izpolnili tisti del učnega lista, ki se tiče šolske knjižnice.
Delovne liste bodo učenci ob obisku splošne knjižnice imeli s sabo in na njih po predavanju knjižničarke Darje Mohar izpolnili še del o splošnih knjižnicah.
Po ogledu knjižnice in izposoji knjig učencev, ki so člani Mestne knjižnice Ljubljana, bodo učenci prejeli še vsak svoj izvod knjige in odšli nazaj v šolo. Obisk knjižnice traja 2 uri.
Vodja projekta: Nives Butara Kovač
Skupaj s člani knjižničarskega krožka bomo od septembra do aprila spodbujali učence in učitelje, naj za projekt »Podarim knjigo«, ki bo potekal v aprilu 2016, ob slovenskih dnevih knjige, prinesejo v šolo vse knjige, ki jih doma ne potrebujejo več.
Aprila bomo vse zbrane knjige pri vhodu v šolo prve triade ponudili učencem, staršem in učiteljem.
Vodja projekta:
Nives Butara Kovač
Projekt Punčka iz cunj je Unicefov projekt, kjer se izdelujejo punčke iz blaga. To je igrača, ki marsikateremu otroku predstavlja družbo. Na koncu šolskega leta izdelane punčke dostavimo na Unicef, ki jih prodaja v dobrodelne namene. Učenci skozi projekt spoznavajo dobrodelnost in se vanjo vključujejo.
Punčka v projektu simbolizira otroka iz države v razvoju, ki potrebuje našo pomoč. Nakup ene punčke (20 EUR) zagotovi cepljenje enega otroka proti šestim otroškim nalezljivim boleznim. Čeprav je posvojitev simbolična, pomeni pravzaprav »reševanje življenja«.
Na šoli so nastale glasbene skupine, v katere so vključeni učenci od 1. do 9. razreda. Svoje znanje instrumentov bodo združili in v letošnjem šolskem letu pripravili dva glasbena koncerta. V aprilu bomo pripravili festival glasbenih skupin, kjer bodo sodelovali tudi učenci ostalih osnovnih šol.
V letošnjem šolskem letu načrtujemo tudi izvedbo Rock tabora.
Vodja:
Tomaž Urgl
Namen projekta Kulturno povezovanje, ki ga izvajamo že četrto leto, je premostitev stereotipov o tujih kulturah in spodbujanje medkulturnega sodelovanja, ki vse bolj postaja del našega vsakdana. V okviru projekta mednarodni študentje, ki na šesttedenski praksi svojo kulturo približajo otrokom in jim tako pomagajo premagati strah pred drugačnim in neznanim. Učiteljem pomagajo pri delu z otroki in jim približajo tujo kulturo, obenem pa si sami pridobijo pomembne delovne in mednarodne izkušnje.
Vodja:
Sonja Šega
Izdelovali bomo skupinsko masko na določeno temo na vsakoletnem zmajevem karnevalu v ljubljani.
Vodja:
Iris Kosmatin
Kaj je bralni klub? Zakaj radi sedemo skupaj in se pogovarjamo o prebrani knjigi? Kaj se lahko naučiš od drugih bralcev na takšnih srečanjih?
Odgovore na ta vprašanja bodo našli vsi, ki se bodo priključili naši skupini bralnih navdušencev, ki šteje že lepo število članov. Bralni klub želi ob dobri sodobni mladinski literaturi sprožiti razmišljanja o marsikateri aktualni težavi, s katero se že ali pa se bodo srečevali učenci v najstniškem obdobju. Izmenjava mnenj, konstruktivna kritika, priporočila, ocena knjige, predvsem pa odprtost in strpnost do različnih mnenj – vse to je del bralnega kluba. Na koncu le še lepa misel iz ene od prebranih knjig: Odpri knjigo in knjiga bo odprla tebe.
Vodita:
Mojca Jerala-Bedenk in
Nives Butara-Kovač
Branje je za razvoj možganov, besednega zaklada in s tem posledično boljšega izražanja zelo pomembno. Šola zato na razne načine vzpodbuja učence k branju, a največja vzpodbuda je vzgled staršev – bralcev.
Vrejamemo, da je tudi med starši in skrbniki naših učencev skupina bralnih navdušencev, ki rada vzame v roko dobro knjigo (nekateri pa bodo to šele postali).
Iz teh razlogov smo se odločili, da v šolskem letu 2015/16 bralno značko ponudimo tudi staršem.
Starši bodo prebrali 3 knjige iz priporočilnega seznama in mnenje o njih poslali po elektronski pošti.
Bralna značka bo potekala od 1. 10. 2015 do 30. 4. 2016. V maju bomo za zaključek pripravili srečanje, na katerem bomo poklepetali o prebranem in staršem podelili priznanja.
Priporočilni seznam bo objavljen na šolski spletni strani.
Vodita:
Mojca Jerala-Bedenk in
Nives Butara-Kovač
Učenci šole se bodo v okviru projekta udeleževali različnih likovnih natečajev (natečaj Gasilske zveze Slovenije, Lidice 2014, NMK v OPB, ACH Volley …) in likovnih kolonij (kolonija na Šmarni gori, Kostanjevica na Krki, kolonija v Moravčah, kiparska kolonija na Kozjanskem).
Naša šola tudi tradicionalno sodeluje pri novoletni okrasitvi Ljubljane z okrasom.
Vodja:
Jasna Babič
Osnovnošolsko mesečno glasilo je revija, ki jo pripravljajo učenci pod vodstvom mentorjev v celoti sami – slengovsko ime revije je bilo izbrano po natečaju, ki je hhrati kratica. Učenci sami izbirajo teme, pišejo članke, grafično urejajo strani, izdelujejo reklame, se seznanjajo s sodobnimi računalniškimi programi. Uredniški odbor se sestaja tedensko, na sestankih sepogovarjajo o vsebini revije, izmenjujejo svoje ideje, krepijo svojo ustvarjalnost in timsko sodelujejo. Namen ustvarjanja revije je predvsem bogatiti zmožnost poglobljenega razmišljanja in pisanja zahtevnejših besedil, s katerimi mladostniki izražajo sebe v sodobnem času, aktualne teme, ki se jim vsakodnevno predajajo, svoja videnja in razmišljanja, ustvarjalnost, skratka vse, kar zanima sodobnega najstnika. OMG je prva revija, ki jo najstniki pišejo najstnikom z željo po medšolskem povezovanju in širjenju.
Mentorji: Anita Dernovšek, Tomaž Urgl in zunanji sodelavec
Osnovna šola Vižmarje Brod
Na gaju 2
1000 Ljubljana
Uradne ure:
vsak delavnik: 7:00-15:00
Šola je odprta med 6:30 in 16:30.
Vse pravice pridržane | Izdelava spletne strani: www.dts.si © 2024